Diplomamentő program néven ingyenes, támogatott nyelvtanfolyamokat indít a kormány, amely azok nyelvtanulását támogatja 3 milliárd forintos forrásból, akiknek csak a nyelvvizsga hiányzik diplomához. A program mintegy 10 ezer fiatalnak segíthet.

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára mutatta be a Diplomamentő programot, melynek a lényege:
A program idén márciusban induló és 2015. augusztus 15-ig tart.
A programra olyan magyar állampolgárok jelentkezhetnek, akik nyelvvizsga hiányában nem rendelkeznek diplomával, de már leállamvizsgáztak, nincs hallgatói jogviszonyuk és legfeljebb 35 évesek.
Elsősorban azoknak szánják az angol és német tanfolyamokat, “akik már tettek valamit”, vagyis rendelkeznek alapfokú nyelvtudással.
A képzés 6-14 fős csoportokban zajlik majd, és igyekeznek sokféle időpontot kínálni annak érdekében, hogy például munka mellett is elvégezhető legyen a képzés.
Gyesen, gyeden lévőknél nincs életkori korlátozás.
Az elbírálásnál előnyben részesítik majd a regisztrált álláskeresőket.
A támogatás 240 órás tanfolyamra vonatkozik, és maximális összege fejenként 300 ezer forint lehet.
A résztvevőknek a tanfolyam végén a nyelvvizsgát kell csak finanszírozniuk, de regisztrált álláskeresőknél ingyenes lesz az első nyelvvizsga.
A résztvevők a képzés megkezdésével vállalják, hogy az első sikertelen nyelvvizsga után még kétszer próbálkoznak.
 
A program menetrendje:
Január végéig kiírják a képzők részére a pályázatokat.
Február végén születik döntés a képzőkről.
Március elejétől pedig a hallgatók is jelentkezhetnek egy internetes felületen.
A képzések március végétől indulnak a tervek szerint.
 
Képző intézményeknek:
A felnőttképzési törvény alapján általános nyelvi képzés folytatására jogosult a felnőttképző intézmények pályázhatnak, olyanok, amelyek elfogadott képzési programokkal rendelkeznek.
A pályázatokat régiónként írják ki, de egy képző több régióra is pályázhat, illetve egy régióra több képző intézmény is adhat be pályázatot.
Motiválni fogják az intézményeket arra, hogy minél többen tegyenek sikeres nyelvvizsgát a képzés után, és ha nem éri el a kellő százalékot a sikeres vizsgázók száma, a támogatás utolsó részletét nem fizetik ki.
 
Forrás, további információ: MTI, Kormany.hu