Nemzetközi környezetvédelmi programhoz csatlakozott a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal. Használaton kívüli, működésképtelen mobiltelefonokat gyűjtenek, majd azokat továbbadják újrahasznosításra, így a bennük található értékes fémek körforgásban maradnak. A fémek bányászatának csökkentése jelentősen hozzájárul egyes Afrikában élő veszélyeztetett állatfajok élőhelyének fennmaradásához.
A Jane Goodall Intézet közös kampányt indított az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet Egyesület segítségével, ami a magyar háztartásokban használt, de használaton kívülre került mobiltelefonokat célozza meg. Ezeket a készülékeket az emberek elpakolgatják különböző rejtett zugokba, fiókokba, ahol aztán évekig lapulnak, amíg egyszer csak kidobásra kerülnek. Nem is sejtve micsoda kincs rejlik benne! A használt készülékekből 17 féle fémet lehet visszanyerni, többek között aranyat, ezüstöt, palládiumot, rezet. A mobiltelefonok előállításához szükséges nyersanyagok, mint például a koltán bányászata Afrikában veszélyeztetett fajok élőhelyét, fennmaradását és a helyi közösségek érdekeit fenyegetik. A program szervezői ezt a folyamatot szeretnék megfékezni. Céljuk a használt mobiltelefonokban található fémek újrahasznosítása, amelynek köszönhetően várhatóan csökken azok bányászata. Ezzel az Afrikában élő veszélyeztetett fajok, a gorillák, csimpánzok, bonobók túlélését segíthetik.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal a napokban csatlakozott a KÖVET Egyesület kampányához, és a Jane Goodall Intézet munkáját segítve, megkezdte mobiltelefon visszagyűjtő akcióját. Arra kérik kollégáikat, hogy keressék elő a fiókok, szekrények mélyéről a használaton kívüli mobiltelefonokat, és kérjék el az ismerősöktől, barátoktól is, majd vigyék be a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályra. A hivatal munkatársai által begyűjtött mobiltelefonokat ezután továbbítják a szervezet együttműködő partnerének, ahol egy zárt láncolaton keresztül feldolgozzák, újrahasznosítják.
A tavalyi kampány során hazánkban 867 gyűjtőponton körülbelül 17 ezer darab telefont adtak le, amellyel 2 afrikai projektet tudott támogatni a szervezet.
A Passzold vissza, Tesó! környezetvédelmi programhoz továbbra is csatlakozhatnak munkahelyek, közösségek. A kampányról bővebb információ ezen az oldalon olvasható.
(Főispáni Kabinet)
Forrás: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/jasz-nagykun-szolnok